Słownik Instagrama od A do Z - RęcznierobioNET

poniedziałek, 5 października 2020

Słownik Instagrama od A do Z
Nie jest łatwo rozkręcić profil firmowy na Instagramie, szczególnie gdy zaczyna się od zera, ma się jeszcze mało produktów i nie miało z tym medium społecznościowym nigdy wcześniej do czynienia.

W niniejszym poście zebrałam wszystkie słowa i zwroty, z którymi początkujący użytkownik Instagrama może mieć trudności. Przyda się on nie tylko twórcom rękodzieła, ale wszystkim rozpoczynającym swoją przygodę z Instagramem.

 

ARCHIWIZACJA


A

 

Co to jest ARCHIWIZACJA na Instagramie

ARCHIWIZACJA na Instagramie polega na przeniesieniu postów do archiwum. Dzięki temu będziesz mieć do nich dostęp, ale twoi obserwatorzy nie będą już ich widzieć.

B

 

Co to jest BEST NINE na Instagramie

BEST NINE, to narzędzie umożliwia wygenerowanie dziewięciu najpopularniejszych zdjęć opublikowanych przez ciebie na Instagramie w ciągu roku. Best nine używane jest najczęściej w grudniu, gdy chcemy podsumować rok i przypomnieć sobie jego najlepsze momenty.

BIO na Instagramie


Czym jest BIO na Instagramie

BIO, to skrót od słowa biogram. Najczęściej spotykasz się pewnie z formułką "link w bio". Bio znajduje się w twoim profilu obok zdjęcia i nazwy. To miejsce, które jest twoją instagramową wizytówką. To tutaj zamieszczasz informacje kim jesteś, czym się zajmujesz, możesz wstawić hashtagi, z którymi się identyfikujesz, podać dane do kontaktu i zamieścić jeden link. Do dyspozycji masz 150 znaków.

 

Co to jest BOOMERANG

BOOMERANG, to funkcja, która umożliwia tworzenie krótkich zapętlonych filmików.


Co to jest BOT

BOT - skrót od słowa robot. To narzędzie symulujące zachowanie człowieka np. lajk, follow, dodawanie komentarzy, czy wyświetlanie Insta Stories. Celem używania bota jak wywołanie ruchu na swoim profilu. Używanie botów jest zwykle bardzo łatwe do rozpoznania. Instagram zabrania stosowania tego typu narzędzi.


C

 

Co oznacza skrót CTA

CTA, to skrót od słów Call to Action, to przyciski, ułatwiające kontom biznesowym kontakt z klientami (mailowy lub telefoniczny).


D

 

Co oznacza skrót DM

DM, jest skrótem od słów Direct Message – czyli wiadomość, którą możesz przesłać do kogoś bezpośrednio za pomocą Instagrama. To samo oznacza skrót priv (private message).

 

eksplroruj na instagramie

E

 

Co oznacza EKSPLORUJ na Instagramie

EKSPLORUJ na Instagramie, a dokładniej szukaj i eksploruj, to karta zdjęć i filmów, które wyświetlają nam się po dotknięciu ikony lupy.


F

 

Co to jest FEED na Instagramie

FEED (czyt. fid), to siatka, układ zdjęć lub grafik znajdująca się na profilu poniżej bio. Na jej podstawie użytkownicy przeważnie podejmują decyzję o tym, czy zaczną obserwować dany profil, czy nie.


Co oznacza skrót FFF / F4F

FFF / F4F na Instagramie, to skróty od słów follow for follow (obserwowanie za obserwowanie).

Używane zwykle by pozyskać większe grono obserwatorów. Nie polecam takiej praktyki, ponieważ pozyskanii w ten sposób obserwatorzy nie będą zainteresowani twoimi postami, przez co Instagram będzie traktował publikowane przez ciebie treści, jako mało wartościowe.


Co to są FILTRY na Instagramie

FILTRY, to efekty specjalne, które dodają zdjęciom oraz relacjom klimatu, pozwalają zachować spójność na siatce zdjęć. Niektóre z filtrów dostępnych na Istagram Stories, bardziej niż do upiększania, służą do zabawy. Dzięki takim filtrom można na przykład przemienić się w psa, kota lub wstawić swoją twarz w miejsce twarzy Britney Spears i wystąpić w jej teledysku.


Co to znaczy FLAT LAY

FLAT LAY (czyt. flat lej), to kompozycja zdjęcia, na której przedmioty ułożone są na płaskiej powierzchni i przedstawione w ujęciu z góry, czyli z lotu ptaka.

 

Co to jest FOLLOW (czyt. foloł)

FOLLOW (dać komuś follow), oznacza dodanie czyjegoś konta do obserwowanych.


Kto to jest FOLLOWER (folołer/folołersi)

FOLLOWER, to obserwator, osoba, która obserwuje twoje konto.


H

 

Co to jest HASHTAG

HASHTAG (czyt. Hasztag) na Instagramie, to słowo lub wyrażenie, które poprzedzone jest charakterystycznym symbolem # potocznie nazywanym kratką. Hashtagi bardzo ułatwiają poszukiwanie odpowiednich treści oraz dotarcie do wybranej grupy odbiorców.

 

Co to są wyróżnione na profilu relacje (HIGHLIGHTS)


Co to są wyróżnione na profilu relacje (HIGHLIGHTS)

HIGHLIGHTS (czyt. Hajlajts), to relacje zapisane przez właściciela konta i umieszczone pod okrągłymi ikonami poniżej BIO.

Dzięki umieszczeniu ich w tym miejscu, nie znikają po 24 godzina, a znajdują się tam tak długo, dopóki właściciel ich nie usunie.


I

 

Co to jest IG/INSTA

IG/INSTA, to skróty od słowa Instagram.


Co oznacza określenie IGERS/INSTAGRAMERS

IGERS/INSTAGRAMERS, to określenie używane w odniesieniu do pasjonatów fotografii na Instagramie, którzy zrzeszają się, tworząc lokalne grupy, na całym świecie np. #igerswarsaw, #igerspoland.

 

Co to jest IGTV

IGTV– Instagram TV, to aplikacja Instagramu, umożliwiająca publikowanie długich filmów (max. 60 minut). Dostępna na iOS oraz Android. Nie zdobyła ona dużej popularności wśród użytkowników Portalu.

 

Kto to jest INFLUENCER

INFLUENCER (czyt. influenser), to popularna w mediach osoba, która ma realny wpływ na opinie swoich odbiorców i potrafi zachęcić ich do działania


Co oznacza określenie INSTAFRIENDLY/INSTAGRAM FRIENDLY

INSTAFRIENDLY/INSTAGRAM FRIENDLY, to określenie używane w odniesieniu do zdjęć, które wpisują się w estetykę Instagrama, dzięki czemu mają duża szansę, by zdobyć popularność.


Co to jest INSTAPLANSZA

INSTAPLANSZA, to rodzaj ankiety, formularza, który często stanowi zabawę dla wypełniających. Po uzupełnieniu planszę umieszcza się w relacji i do jej wypełnienia zaprasza kolejne osoby.

 

K

 

Co to jest KARUZELA na Instagramie

Karuzela, to na Instagramie post, który składa się z kilku (maksymalnie 10) obrazów.


L

 

Co oznacza LFL/L4L

LFL/L4L, to skróty od like for like. Używane zwykle jako #l4l lub #l4l pod postem, by przyciągnąć ruch na swoim profilu. Nie jest to skuteczny sposób na uzyskanie prawdziwego zainteresowania.

 

LIKE na Instagramie

Like (czyt. lajk) na Instagramie, to oznaka, że podoba nam się dany post. Jeśli chcesz dać komuś lajka, kliknij na serduszko, które znajduje się pod postem. Zmieni ono wtedy kolor na czerwony.

Dzięki lajkom posty wyświetlają się wyżej w wynikach wyszukiwania i trafiają do szerszego grona odbiorców.


Co oznacza LINK IN BIO

LINK IN BIO, to częste określenie używane przez osoby, które mają do przekazania ciekawe treści poza Instagramem (np. artykuł na blogu), ale przez to że nie mają 10 tys. Obserwatorów, nie mogą użyć funkcji SWIPE UP (co oznacza SWIP UP znajdziesz poniżej).


Co to jest LIVE

LIVE (czyt. lajw), to transmisja na żywo na Instagramie. Maksymalny czas jej trwania, to 60 minut. Po zakończeniu transmisji, można zapisać ją w IGTV.


Co oznacza na Instagramie NIEBIESKI ZNACZEK


N

 

Co oznacza na Instagramie NIEBIESKI ZNACZEK

Niebieski znaczek na obok nazwy użytkownika oznacza, że jego profil został zweryfikowany przez Instagram. Dotyczy to kont osób takich jak politycy, gwiazdy showbiznessu, popularni blogerzy oraz znane marki i firmy.

 

P

 

Co to jest PRESET

PRESET, to zestaw ustawań kolorów oraz innych efektów, służących do obróbki zdjęć w aplikacji Lightroom.

Presety pozwalają wydobyć ze zdjęcia to co jest najlepsze, rozjaśnić, wyostrzyć, dodać kontrast. Dzięki takim efektom zdjęcie, choć robione amatorsko, smarfonem, wygląda jak wykonane przez profesjonalistę.

 

Co to jest PRIV

Priv na Instagramie (sprawdź wyżej, co oznacza DM).

 

Q

 

Co oznacza Q&A

Q&A (czyt. kju end ej) – skrót od questions and answers, czyli pytania i odpowiedzi. Cykl postów lub relacji na Insta Stories, polegający na zadawaniu pytań przez obserwatorów i publicznym udzielaniu na nie odpowiedzi przez właściciela konta.

R

 

RELACJA na Instagramie

RELACJA, to wszystko to, co publikujesz na Insta Stories. Bieżące relacje znajdują się pod zdjęciem profilowym. Pojawiają się też w górnej części ekranu powitalnego. Aby dodać relację, należy dotknąć ikony aparatu fotograficznego, która znajduje się w lewym rogu.

 

Co to jest REPOST

REPOST, to udostępnienie czyjegoś postu lub relacji. Bezpośrednio za pomocą Instagrama, możemy udostępniać posty w naszych relacjach z poziomu aplikacji (ikona papierowego samolotu pod zdjęciem/filmem). Aby udostępnić jako swój post, zdjęcie znajdujące się na innym profilu, potrzebna jest aplikacja zewnętrzna. Zanim umieścisz takie zdjęcie na swojej siatce, powinieneś zapytać autora o zgodę.

 

S

 

Co to jest SCREEN/SCREENSHOT (czyt. skrin / skrinszot)

SCREEN/SCREENSHOT (czyt. skrin/skrinszot), czyli zrzut ekranu. Na smartfonie zazwyczaj jest możliwy po wciśnięciu jednocześnie dwóch przycisków

 

Co to jest SCROLLOWANIE

SCROLLOWANIE, to przewijanie, czyli przesuwanie palcem w dół, aby obejrzeć kolejne zdjęcia, czy filmy.

 

Co to jest SELFIE

SELFIE (czyt. selfi), popularny na Instagramie rodzaj fotografii autoportretowej.

 

Co to jest SHADOWBAN

SHADOWBAN (czyt. szedołban), to kara jaką nakłada Instagram za łamanie regulaminu. Polega ona na ograniczeniu widoczności naszych postów. Spadają zasięgi wśród obserwatorów (publikowane zdjęcia widzi mniej osób) oraz wśród innych użytkowników, ponieważ zdjęcia nie widać pod dodanymi pod min hashtagami.

 

Co to jest S4S/SFS

S4S/SFS, to skrót od share for share, czyli udostępnienie za udostępnienie. Ty udostępniasz moją treść na swoim profilu (możesz krótko napisać, co ci się u mnie podoba). Ja w zamian pokazuję swoim obserwatorom twój profil (polecam przeczytać post, obejrzeć relację, czy pokazuję kilka zdjęć).

 

Co to jest STORIES

STORIES - szukaj pod INSTA STORIES


Co to jest SWIPE UP

SWIPE UP (czyt. słajp ap) tłumacząc na język polski – przeciągnij ekran w górę. Możesz również spotkać się z określeniem "zit", które oznacza to samo. By móc dodawać linki do swoich relacji, musisz mieć co najmniej 10 tysięcy obserwujących.

 

 

Co to jest SZEROWANIE

SZEROWANIE (z ang. share – dzielić się) szermujesz, gdy udostępniasz czyjeś treści na swoim profilu np. relacji, czy postów. 

 

Co to jest SZEROWANIE

T

Co to jest TAGOWANIE

TAGOWANIE, to oznaczanie czyjegoś profilu (na zdjęciu, w treści postów, w relacji oraz w komentarzu).

 

U

Co to znaczy UNFOLLOW na Instagramie

UNFOLLOW to przeciwieństwo od FOLLOW, czyli zaprzestanie obserwowania czyjegoś konta. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Instagram @recznierobionet